Utječe li na kvalitetu vašeg života aktualni toplinski val koji nas već danima u Hrvatskoj prži svojim iznadprosječno visokim temperaturama zraka? Ako utječe, koje njegove utjecaje zamjećujete i osjećate u vašem svakodnevnom životu?
Razmišljate li o prilagodbi sadašnjim i budućim toplinskim valovima? Ili smatrate da će toplinski valovi, kako su došli, s vremenom sami od sebe i proći?
Toplinski val je dulje razdoblje iznadprosječno visokih temperatura zraka. U tom razdoblju, često nekoliko dana ili čak nekoliko tjedana zaredom, temperatura zraka je znatno viša od uobičajenih vrijednosti za određeno geografsko područje i godišnje doba. Primjerice, u Hrvatskoj se toplinskim valom smatra kada temperature više od 30 °C traju dulje od tri dana.
Neki od načina prilagodbe toplinskim valovima za osobnu održivost jesu:
1. Odabir lagane odjeće – nošenje lagane, prozračne odjeće od prirodnih materijala poput pamuka.
2. Dovoljan unos tekućine – redovito pijenje vode ključno je za zaštitu zdravlja i sprječavanje dehidracije tijekom vrućina.
3. Hlađenje unutarnjeg prostora prirodnim putem – spuštanje roleta i zatvaranje zavjesa na prozorima tijekom toplijeg dijela dana, korištenje reflektirajućih roleta ili biljaka koje pružaju hladovinu na prozorima i oko našeg doma.
4. Sadnja stabla i sadnica – praktična mjera za stvaranje hlada, smanjenje temperature i poboljšanje mikroklime vanjskog i unutarnjeg prostora.
5. Pametno korištenje rashladnih uređaja – kako bismo održali osobnu udobnost, ali i smanjili potrošnju energije (energetski otisak), važno je rashladne uređaje koristiti pametno. Na primjer, podešavati ih na ugodnu, ali ne previše nisku temperaturu (oko 25 °C), koristiti ventilatore i prirodnu ventilaciju kad je moguće te gasiti uređaje kad nisu potrebni.