103. Ideja za kulturu održivosti: Perimo veš kad je perilica puna

Imamo li našem kućanstvu perilicu veša?

Jesmo li svjesni da je perilica veša jedan od najčešće korištenih kućanskih uređaja koji ima velik utjecaj na potrošnju vode i električne energije?

Vodimo li računa da svako pranje, bez obzira na količinu veša u perilici, troši gotovo jednaku količinu vode i električne energije?

Znamo li da optimalnim punjenjem perilice veša optimiziramo svaki ciklus pranja i smanjujemo negativan utjecaj na okoliš?

Razmišljamo li da pranjem veša u polupraznoj perilici:

  • trošimo više vode i energije po kilogramu veša?

  • nepotrebno opterećujemo okoliš?

  • povećavamo broj ciklusa pranja?

  • stvaramo nepotrebne troškove za kućni budžet?

Razumijemo li da, kad operemo jednu punu umjesto dvije poluprazne perilice veša, uštedimo do 50 litara vode i 30 do 50 % električne energije po pranju?

Predstavlja li pranje veša kad je perilica puna sastavni dio naše kulture održivosti?

Pranje veša kad je perilica puna je u svakom pogledu dobra navika koja donosi dugoročne koristi i za kućanstvo i za održivost planeta na kojem živimo. Ovom dobrom navikom izravno doprinosimo kulturi održivosti.