Šesnaestero mladih iz hrvatskih i slovenskih neprofitnih udruga, među kojima su bile i članice UZOR-a Hrvatske Ivana Smolak i Ina Matijević, sastalo se prošlog vikenda na otoku Krku kako bi diskutirali o smanjenju emisije CO2 u svojim organizacijama.
Budući da su klimatske promjene vrlo važna i često prisutna tema, Udruga O.A.ZA. iz Hrvatske i No Excuse iz Slovenije organizirale su seminar namijenjen neprofitnim udrugama o smanjenju emisije ugljikovog dioksida – jednog od najvećih uzročnika efekta staklenika. Cilj organizatora, Jana Peloze i Tomaža Gorenca iz No Excuse Slovenia te Roberta Rosandića iz Udruge O.A.ZA., bio je dati polaznicima znanje i trikove kako uredske prostore učiniti "zelenijima".
Otok Krk, koji uz pomoć Komunalnog društva Ponikve već godinama napreduje u sustavu reciklaže, zbrinjavanja otpada i podupiranju lokalnog stanovništva u postizanju energetske efikasnosti, pokazao se kao idealna lokacija za ovaj seminar.
Tijekom diskusija i grupnog rada održanih u Velikoj vijećnici Grada Krka, sudionici su razmjenjivali znanje, ideje i iskustva pri vlastitim pokušajima kreiranja zelenih ureda. U sklopu seminara obrađivale su se i srodne teme poput organiziranja ekološki neutralnih događaja, energetske efikasnosti u uredu, green washinga i gradskih vrtova.
Nakon prva dva dana ispunjena diskusijama i predavanjima, nedjeljna terenska nastava upotpunila je doživljaj. Posjet otoku Košljunu pružio je pogled na održivi način života lokalnih franjevaca. Grupa je posjetila umirovljenog svećenika Nikolu Radića iz Kremenića koji većinu svojih potreba za električnom energijom zadovoljava uz pomoć solarnih panela. Tako proizvedenu struju troši u kućanstvu, na punjenje električnog bicikla i automobila kojim su se mladi imali priliku provozati.
Usvojivši nova znanja, sudionici su na kraju napisali planove djelovanja koje će implementirati u svojim udruga kako bi smanjili štetni CO2 utisak. O.A.ZA. i No Excuse već su i samom organizacijom seminara dali dobar primjer polaznicima – mjere poput vegetarijanskih obroka, dijeljenja prijevoza (tzv. carpoolinga) i korištenja recikliranog papira učinile su seminar ekološki neutralnijim.
Na kraju seminara polaznici su zaključili: sve što je potrebno za smanjenje negativnog utjecaja na okoliš su mali koraci i promjene u navikama za koje se možemo odlučiti već danas!
Tekst i foto: Udruga O.A.Z.A.