Uvod
Dužna pažnja prema smanjenju negativnih utjecaja poduzeća na ljude i okoliš postaje jedna od obveza pri upravljanju poduzećem. Ovisno o veličini poduzeća obveza dužne pažnje će u Europskoj uniji biti u primjeni za tri ili četiri godine, s time da će manja poduzeća moći obvezu odgoditi za još godinu dana.
U lipnju 2023. godine Europski parlament je na svojoj sjednici usvojio stajalište o pravilima za uključivanje dužne pažnje u upravljanje poduzećima na području Europske unije. Pregovaračko stajalište Parlamenta za razgovore o dužnoj pažnji s državama članicama EU-a usvojeno je s uvjerljivom većinom glasova eurozastupnika. Eurozastupnici žele usmjeriti poduzeća na području EU-a prema smanjenju negativnog utjecaja poduzeća na ljude i na okoliš.
Poduzeća obveznici dužne pažnje
Nova pravila za uključivanje dužne pažnje u upravljanje poduzećima na području EU-a primjenjivat će se na poduzeća sa sjedištem u EU-u i na poduzeća sa sjedištem izvan EU-a, bez obzira na gospodarski sektor kojem pripadaju, slika 1. Poduzeća obveznici dužne pažnje će identificirati i tamo gdje je potrebno spriječiti, prekinuti ili ublažiti negativan utjecaj svojih aktivnosti na ljude (npr. dječji rad, ropstvo, izrabljivanje radne snage) i na okoliš (npr. onečišćenje, degradaciju okoliša, gubitak bioraznolikosti). Povrh toga poduzeća obveznici dužne pažnje će pratiti i procjenjivati negativne utjecaje svojih partnera u cijelom lancu vlastitih aktivnosti, što tako uključuje dobavljače, subjekte povezane sa skladištenjem, transportom, distribucijom i prodajom proizvoda, gospodarenjem otpadom i sl.
Slika 1. Poduzeća obveznici dužne pažnje
Zahtjevi dužne pažnje za poduzeća
Poduzeća će svoje poslovanje morati uskladiti s ciljevima Pariškog klimatskog sporazuma i provesti plan tranzicije na klimatski neutralno gospodarstvo, sve s konačnim ciljem ograničavanja globalnog zatopljenja na 1,5 °C. Tako će primjerice u velikim poduzećima s više od 1000 zaposlenika ispunjavanje ovih ciljeva utjecati i na varijabilni dio plaće predsjednika uprave ili glavnog direktora. Zahtjevi dužne pažnje odnosit će se i na suradnju s izravnim poslovnim partnerima s kojima poduzeće surađuje, ali i na institucije i aktiviste za ljudska prava i zaštitu okoliša. Djelovanje s dužnom pažnjom podržat će se mogućnošću mehanizma žalbe na poslovanje poduzeća i obvezom praćenja provođenja mjera dužne pažnje, slika 2.
Slika 2. Zahtjevi dužne pažnje za poduzeća
Nadzor nad obvezom dužne pažnje i moguće sankcije za poduzeća
Nadzor nad obvezom dužne pažnje i moguće sankcije za poduzeća provodit će nacionalna nadzorna tijela na razini svake države članice. Poduzeća koja se neće pridržavati obveze dužne pažnje snosit će odgovornost za štetu učinjenu ljudima i okolišu te će biti sankcionirana na odgovarajući način, slika 3.
Slika 3. Moguće sankcije za poduzeća
Zaključno
Europski parlament kontinuirano poziva na veću odgovornost poduzeća prema identificiranju negativnih utjecaja poslovanja poduzeća na ljude i na okoliš, potom na slijedno utvrđivanje i provođenje sveobuhvatnih postupaka za izbjegavanje ili ublažavanje tih negativnih utjecaja.
Usvojeno stajalište Europskog parlamenta o dužnoj pažnji poduzeća predstavlja svojevrsnu prekretnicu u promišljanju uloge poduzeća u društvu. Obveza dužne pažnje usmjerena je prema budućnosti cjelokupnog društva s poduzećima koja se prema ljudima i okolišu odnose odgovorno, a nikako ne s poduzećima koja izrabljuju ljude i uništavaju okoliš.
Matija Hlebar