Uvod
Globalno zagrijavanje, tj. dugoročno povećanje prosječne temperature na planetu Zemlji je uglavnom uzrokovano ljudskim djelovanjem, posebno emisijom stakleničkih plinova koji nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva (nafta, ugljen, plin) te krčenjem šuma i konvencionalnim poljoprivrednim praksama.
Staklenički plinovi (ugljikov dioksid, metan, dušikov oksid...) stvaraju efekt staklenika, tj. zarobljavaju primljenu sunčevu toplinu u Zemljinoj atmosferi i sprječavaju njezino provođenje natrag u svemir. Efekt staklenika postupno povećava globalne temperature što uzrokuje klimatske promjene s izraženim posljedicama za okoliš, ekosutave, ljude, a time i za poslovanje poduzeća. Klimatske promjene koje izravno osjećamo su primjerice toplinski valovi, suše, šumski požari, oluje, obilne oborine i poplave.
Zato se globalnom zagrijavanju pridaje posebna važnost u kontekstu obveze izvještavanja poduzeća o održivosti prema:
- Direktivi o korporativnom izvještavanju o održivosti (engl. Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD) i
- Europskim standardima za izvještavanje o održivosti (engl. European Sustainability Reporting Standards, ESRS).
Važnost utjecaja globalnog zagrijavanja na poslovanje poduzeća promotrit će se u kontekstu obveze izvještavanja poduzeća o održivosti prema CSRDu i ESRSu.
Globalno zagrijavanje u kontekstu CSRD-a
CSRD je stupila na snagu 5. siječnja 2023. i obvezuje poduzeća u Europskoj uniji na izvještavanje o svim temama održivosti značajnim za njihovo poslovanje. U okviru CSRD-a održivost se odnosi na sveobuhvatan pristup ekološkim, socijalnim i upravljačkim pitanjima, s ciljem osiguravanja dugoročne održivosti poslovanja i minimiziranja negativnih učinaka na okoliš i društvo. CSRD ima posebnbo za cilj poboljšanje transparentnosti i odgovornosti poduzeća u vezi s njihovim utjecajem na okoliš, društvo i upravljanje.
U okviru CSRD-a, važnost globalnog zagrijavanja za poslovanje poduzeća je posebno naglašena jer su klimatske promjene ključne za osiguranje održivosti poslovanja. Prema CSRD-u, poduzeća su obavezna izvještavati o tome kako globalno zagrijavanje i klimatske promjene utječu na njihov poslovni model i strategiju, kao i o rizicima povezanim s globalnim zagrijavanjem i klimatskim promjenama, slika 1.
Slika 1. Rizici povezani s globalnim zagrijavanjem i klimatskim promjenama
Također, poduzeća moraju uskladiti svoje poslovanje s globalnim i nacionalnim klimatskim ciljevima, uključujući smanjenje emisija stakleničkih plinova, kao i pružiti informacije o svojim naporima u postizanju tih ciljeva. Usklađivanje poslovanja se odnosi na planove poduzeća, uključujući provedbene mjere i s time povezane financijske i investicijske planove, kojima se osigurava usklađenost poslovnog modela i strategije poduzeća s prijelazom na održivo gospodarstvo i ograničenjem globalnog zagrijavanja na 1,5 °C u skladu s Pariškim sporazumom i ciljem postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine.
Ovim se nastoji omogućiti bolje informiranje investitora u poduzeće, potrošača proizvoda poduzeća, ali i drugih dionika oko podzeća, uz široko povećanje odgovornosti poduzeća prema okolišu i društvu.
Globalno zagrijavanje u kontekstu ESRS-a
ESRS je set smjernica koje su uspostavljene kao dio nove regulative EU-a o izvještavanju o održivosti (Corporate Sustainability Reporting Directive – CSRD).
ESRS se od 1. siječnja 2024. primjenjuje prvo na određena velika poduzeća u Europskoj uniji te definira zahtjeve za objavljivanje informacija poduzeća o značajnim učincima, rizicima i prilikama koji se odnose na okolišne, društvene i upravljačke teme (čimbenike) održivosti.
Primjena ESRS-a će s vremenom, prema vremenskom planu definiranom u CSRD-u, obuhvatiti sva velika, srednja i mala poduzeća čiji vrijednosni papiri kotiraju na uređenim europskim tržištima kapitala, kao i poduzeća izvan Europske unije koja imaju značajno poslovanje na području EU-a. Time će se regulirati važnost globalnog zagrijavanja i klimatskih promjena za poslovanje čak oko 50.000 poduzeća.
ESRS E1 je posebna smjernica unutar ESRS okvira koja se odnosi na klimatska pitanja uzrokovana globalnim zagrijavanjem. Dok ESRS pokriva širu sliku održivosti, ESRS E1 definira izvještavanje o međudjelovanju poslovanja poduzeća i klime. Prema ESRS E1 poduzeće je obavezno izvijestiti o:
- emisijama stakleničkih plinova, slika 2
- politikama i ciljevima smanjenja emisija – poduzeće opisuje strategije za smanjenje ugljičnog otiska i postizanje klimatskih ciljeva, slika 2
- rizicima i prilikama – poduzeće promišlja kako se poslovanje poduzeća nosi s fizičkim i tranzicijskim rizicima povezanima s klimatskim promjenama i koje prilike vidi na svom putu
- usklađenosti s propisima – poduzeće prekpoznaje koliko prati zakonodavne promjene i zahtjeve u EU cilju postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine.
Slika 2. ESRS E1 zahtjevi koji se odnose na globalno zagrijavanje i klimatske promjene
ESRS E1 je prvi okolišni tematski standard koji se odnosi na klimatske promjene uslijed globalnog zagrijavanja, tj. definira ublažavanje klimatskih promjena kao svekoliko organizirano nastojanje poduzeća da ograniče globalno zagrijavanje na 1,5 °C iznad predindustrijskih razina, u skladu s Pariškim klimatskim sporazumom i traži – ponovit će se još jednom:
objavljivanje informacijama o emisijama stakleničkih plinova koji moraju ukazati na trenutačnu razinu otiska poduzeća u prirodi.tranzicijski plan za ublažavanje klimatskih promjena koji se odnosi na skup mjera koje poduzeće poduzima kako bi smanjilo emisije stakleničkih plinova i ublažilo posljedice globalnog zagrijavanja i doprinijelo usporavanju globalnog zagrijavanja. To je ujedno i plan puta prema održivijem, ciljnom modelu poslovanja.poimanje mogućih rizika kako fizičkih, trenutačnih, tako i tranzicijskih prema izabranom održivijem, ciljnom poslovnom modelu.
Zaključno
Globalno zagrijavanje ima sve veći utjecaj na poslovanje poduzeća, a potreba za prilagodbom poslovnog modela na klimatske promjene postaje neizbježna tema opstanka poduzeća.
Globalno zagrijavanje predstavlja izazov, ali i priliku za poslovanje svakog poduzeća. Kroz pravilno implementirane tranzicijske planove za ublažavanje klimatskih promjena, poduzeća mogu smanjiti operativne rizike, smanjiti troškove i koristiti tržišne prednosti održivog poslovanja.
Dugoročno, poduzeća koja se ne prilagode klimatskim promjenama riskiraju gubitak konkurentnosti. Ona pak koja svoje modele prilagode s naglaskom prema održivosti mogu opstati. Alternative zapravo i nema! Jesmo li toga svjesni?
Matija Hlebar