Uvod
U današnjem poslovnom okruženju koncept održivog poslovanje poduzeća ne uključuje samo okolišne, upravljačke i financijske čimbenike održivosti, već i društvene čimbenike održivosti, a tu je na prvom mjestu sigurno odgovornost poduzeća prema zaposlenicima. Kad bi sve tvrtke poslovale održivo, a time se i odgovorno odnosile prema zaposlenicima, možemo li uopće zamisliti kakvo bi bilo naše društvo?
Uloga zaposlenika u osiguravanju održivog poslovanja sve više postaje prepoznata kao temelj za dugoročni uspjeh tvrtke. Obrazovana, motivirana i angažirana radna snaga nije samo temelj svakodnevnog funkcioniranja poduzeća, već također igra ključnu ulogu u njegovoj konkurentnosti i sposobnosti prilagodbe svekolike promjene tržišta prema kojem je posvećeno.
Upravo je važnost radne snage prepoznata u kontekstu regulatorne obveze nefinancijskog izvještavanja o održivosti poduzeća i to u:
- Direktivi o korporativnom izvještavanju o održivosti (engl. Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD) i
- Europskim standardima za izvještavanje o održivosti (engl. European Sustainability Reporting Standards, ESRS).
Promotrit će se kako ESRS pristupa važnosti radne snage za održivo poslovanje poduzeća. Transparentan i javan prikaz odnosa prema radnoj snazi olakšava shvaćanje vrijednosti koje promiče poduzeće, a to je bitno za sadašnje i buduće zaposlenike, vlasnike i investitore, kao i za širu društvenu zajednicu gdje djeluje poduzeće.
ESRS S1 – Vlastita radna snaga
Podaci o radnoj snazi poduzeća u pripremi za izvještavanje o održivosti poduzeća se u kontekstu ESRS-a razmatraju unutar tmatskog standarda ESRS S1.
ESRS S1 – Vlastita radna snaga je prvi tematski standard od ukupno četiri tematska standarda ESRS-a koji se odnose na društvene čimbenike održivosti (od engl. Social, S). ESRS S1 obuhvaća tri podteme, slika 1. Svaka od tri podteme u tematskom standardu ESRS S1 obuhvaća jasno definirani opseg, slika 2.
Slika 1. Podteme ESRS S1 - Vlastita radna snaga
Slika 2. Razrada podtema ESRS S1 - vlastita radna snagV
ESRS S1 – Vlastita radna snaga; podtema: Radni uvjeti
Poduzeća koja teže održivom poslovanju prepoznaju važnost poštovanja radnih uvjeta kojim doprinose zdravlju i motivaciji radne snage. Prema zahtjevima ESRS S1, radni uvjeti obuhvaćaju:
- Sigurna radna mjesta – poduzeća su odgovorna za pružanje sigurnih radnih mjesta koja zaposlenicima omogućuju stabilnost i povjerenje. Ovdje nije riječ samo o fizičkoj sigurnosti, već i o psihološkoj sigurnosti radnika, gdje se osiguravaju radna mjesta koja pružaju zaposlenicima dugoročnu stabilnost i povoljan profesionalni razvoj. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je povećanje postotka radne snage s ugovorima o radu na neodređeno vrijeme i socijalnom zaštitom.
- Radno vrijeme – poduzeća prepoznaju važnost ravnoteže između radnog vremena i privatnog života zaposlenika. Fleksibilnost u radnom vremenu omogućava zaposlenicima da usklade profesionalne obveze s osobnim životom, što smanjuje stres i povećava zadovoljstvo. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je povećanje postotka radne snage s fleksibilnim radnim vremenom.
- Odgovarajuće plaće – plaće moraju biti fer i konkurentne, osiguravajući zaposlenicima dostojanstven život. ESRS S1 zahtijeva da poduzeća izvještavaju o prosječnim plaćama i distribuciji prihoda unutar organizacije, uključujući jednakost u plaćama za rad jednake vrijednosti. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je omogućiti da sve osobe u vlastitoj radnoj snazi primaju odgovarajuće plaće.
- Socijalni dijalog – uključivanje zaposlenika u proces donošenja odluka i njihova aktivna uloga u društvenim i poslovnim aktivnostima poduzeća važna je za održivo poslovanje. Socijalni dijalog uključuje stalnu komunikaciju između poslodavaca i zaposlenika, čime se potiče suradnja i povjerenje. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je proširiti socijalni dijalog na više poslovnih jedinica i/ili država.
- Sloboda udruživanja, postojanje radničkih vijeća i prava radnika na informiranje, savjetovanje i sudjelovanje – sloboda udruživanja i pravo zaposlenika na stvaranje ili pridruživanje sindikatima također su ključni za očuvanje njihovih prava i interesa. Postojanje radničkih vijeća i prava zaposlenika na informiranje i savjetovanje o važnim poslovnim odlukama omogućuju transparentnost i ravnotežu moći između poslodavaca i radnika. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je proširiti slobodu udruživanja na više poslovnih jedinica i/ili država.
- Kolektivno pregovaranje, uključujući broj radnika obuhvaćenih kolektivnim ugovorima – kolektivno pregovaranje je od esencijalne važnosti za usklađivanje interesa zaposlenika i poslodavaca. Prema ESRS S1, broj radnika obuhvaćenih kolektivnim ugovorima pokazatelj je socijalne odgovornosti poduzeća. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je povećati postotak vlastite radne snage obuhvaćene kolektivnim pregovaranjem.
- Ravnoteža između poslovnog i privatnog života – usklađivanje poslovnog i privatnog života postalo je jedno od najvažnijih pitanja u modernom poslovanju. ESRS S1 prepoznaje važnost ravnoteže između tih dvaju aspekata života zaposlenika, jer pruža mentalnu i emocionalnu stabilnost. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je proširiti mjere za uravnoteženje poslovnog i privatnog života na veći postotak vlastite radne snage.
- Zdravlje i sigurnost – temelji se na sustavnom pristupu zaštiti radnika od profesionalnih bolesti, ozljeda i nesreća. Zdravlje i sigurnost zaposlenika izravno utječu na produktivnost, smanjenje izostanaka i jačanje pozitivne radne atmosfere, čime se ostvaruje održivo poslovanje. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je smanjiti stope ozljeda i izgubljenog radnog vremena zbog ozljeda.
ESRS S1 – Vlastita radna snaga, podtema: Jednako postupanje i mogućnosti za sve
Jednakost na radnom mjestu jedan je od osnovnih principa održivog poslovanja, jer doprinosi raznolikosti i inovacijama unutar poduzeća. Prema zahtjevima ESRS S1, jednako postupanje i mogućnosti za sve obuhvaćaju:
- Rodna ravnopravnost i jednaka plaća za rad jednake vrijednosti – jednako postupanje prema svim zaposlenicima, bez obzira na njihov spol, ključno je za osiguranje jednakih mogućnosti i smanjenje diskriminacije na radnom mjestu. ESRS S1 zahtijeva da poduzeća implementiraju politike rodne ravnopravnosti, uključujući osiguranje jednakih plaća za rad iste vrijednosti, bez obzira na spol zaposlenika. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je povećati postotak žena u radnoj snazi i na najvišoj rukovodećoj razini te izjednačenje plaća muškaraca i žena.
- Osposobljavanje i razvoj vještina – osiguranje jednakih mogućnosti za osposobljavanje i razvoj vještina ključno je za napredak zaposlenika i njihov dugoročni uspjeh unutar poduzeća. Prema standardu ESRS S1, poduzeća bi trebala osigurati obuke i razvojne programe za sve zaposlenike, bez obzira na njihov status, spol, dob ili druge osobne karakteristike. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je povećati postotak zaposlenika koji pohađaju osposobljavanje i prisustvuju redovitim pregledima razvoja vještina.
- Zapošljavanje i uključivanje osoba s invaliditetom – ESRS S1 potiče poduzeća da osiguraju jednak pristup zapošljavanju osobama s invaliditetom. Uključivanje osoba s invaliditetom u radnu snagu ne samo da doprinosi društvenoj odgovornosti poduzeća, već i omogućava bolju raznolikost i kreativnost u timovima. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je povećati postotak osoba s invaliditetom u vlastitoj radnoj snazi.
- Mjere protiv nasilja i uznemiravanja na radnom mjestu – uvođenjem odgovarajućih mjera protiv nasilja i uznemiravanja na radnom mjestu, poduzeća stvaraju sigurno okruženje u kojem zaposlenici mogu raditi bez straha i diskriminacije. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je proširiti mjere na sva radna mjesta.
- Raznolikost – uključuje različite kulturne, etničke, obrazovne i socijalne pozadine zaposlenika te predstavlja važan čimbenik za poticanje inovacija i kreativnosti unutar poduzeća. ESRS S1 potiče poduzeća na promicanje raznolikosti, jer radnici s različitim perspektivama mogu donijeti nove ideje, rješenja i pristupe koji mogu unaprijediti poslovne procese i proizvode. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je povećati postotak nedovoljno zastupljenih skupina u vlastitoj radnoj snazi i na najvišoj rukovodećoj razini.
ESRS S1 – Vlastita radna snaga, podtema: Ostala prava koja proizlaze iz radnog odnosa
Za postizanje održivog poslovanja poduzeća nužno je osigurati i poštivanje ostalih prava koja proizlaze iz radnog odnosa, uključujući zabranu dječjeg i prisilnog rada, osiguranje odgovarajućeg smještaja za radnike te pravo na privatnost. Prema zahtjevima ESRS S1, ostala prava koja proizlaze iz radnog odnosa obuhvaćaju:
- Dječji rad – poduzeća moraju poduzeti mjere kako bi spriječila zapošljavanje djece u bilo kojem obliku rada koji ometa njihov obrazovni razvoj, zdravlje ili sigurnost. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je proširiti mjere za sprečavanje zapošljavanja djece na veći postotak aktivnosti.
- Prisilni rad – poduzeća imaju odgovornost osigurati da svi zaposlenici rade dobrovoljno i s punim pristankom, bez ikakvih oblika prijetnje ili nasilja. Dobar primjer ciljne vrijednosti poduzeća za ovaj aspekt je proširiti mjere za sprečavanje prisilnog rada na veći broj aktivnosti.
- Odgovarajući smještaj – za radnike koji su zaposleni u industrijama koje zahtijevaju preseljenje ili rad na udaljenim lokacijama, važno je osigurati odgovarajući smještaj. ESRS S1 postavlja zahtjev da poduzeća pruže smještaj koji je siguran, udoban i dostojanstven.
- Privatnost – zaštita privatnosti zaposlenika sve je važnija u modernim radnim okruženjima, osobito u digitalnoj eri. Prema standardu ESRS S1, poduzeća su obvezna poduzeti mjere za zaštitu osobnih podataka i privatnosti svojih zaposlenika.
Zaključno
Tematski standard ESRS S1 koji se odnosi na vlastitu radnu snagu definira jasne smjernice i obveze koje poduzeća moraju identificirati, pratiti, planirati i na kraju ispuniti kako bi osigurala održivo poslovanje i odgovoran pristup upravljanju ljudskim resursima.
Održivo poslovanje poduzeća ne može se postići bez adekvatnog pristupa upravljanju vlastitom radnom snagom. Poduzeća koja prepoznaju važnost svojih zaposlenika i investiraju u njihove radne uvjete, brinu se o jednakom postupanju i mogućnostima za sve i paze na ostala prava zaposlenika, upravo ona stvaraju dugoročne poslovne prednosti, istovremeno smanjujući fluktuaciju radne snage.
ESRS S1 prati sve što je vezano za dobrobit zaposlenika stvarajući tako zdrav temelj za održivi razvoj poduzeća.
Matija Hlebar