Sjećate li se kad ste posljednji put posadili drvo (bilo voćku, hrast ili bor) na način kako su to radili naši preci? Kad ste uzeli pravu štihaču lopatu u svoje ruke, „pljunuli“ u šake i iskopali dovoljno duboku i široku rupu u zemlji za jedno mlado, već formirano drvo? Kad ste na dnu zemljane rupe radili posteljicu od narahljene zemlje za njegovo mlado korijenje i nježno ga držeći prstima svejednako zagrtali narahljenom zemljom da raste čim ravnije i uspješnije?
Sadnja drveća je jednostavan i snažan način za doprinos osobnoj održivosti jer objedinjuje okolišne, društvene i ekonomske koristi:
1. Okolišne koristi
Jedna od najvažnijih koristi sadnje drveća je njihov pozitivan učinak na okoliš. Drveće igra ključnu ulogu u smanjenju ugljičnog dioksida u atmosferi jer kroz fotosintezu apsorbira CO2 i oslobađa kisik. Osim toga, drveće poboljšava kvalitetu zraka, sprječava eroziju tla i doprinosi biološkoj raznolikosti, pružajući stanište mnogim vrstama biljaka i životinja.
2. Društvene koristi
Sadnja drveća ima pozitivan učinak na zajednicu. U urbanim sredinama, gdje često nedostaje zelenih površina, drveće poboljšava kvalitetu života, smanjuje stres i doprinosi općem zdravlju ljudi. Zeleni prostori ispunjeni drvećem pružaju mjesto za opuštanje, rekreaciju i socijalizaciju, stvarajući jače zajednice.
3. Ekonomske koristi
Sadnja drveća donosi brojne ekonomske koristi u dugoročnom pogledu. Drveće povećava vrijednost zemljišta, stvara uvjete za turizam i rekreaciju te u nekim slučajevima donosi izravne financijske koristi kroz proizvodnju plodova, ogrjevnog drva ili čak obnovljivih izvora energije, u obliku drvenih peleta. Također, posađeno drveće smanjuju troškove za grijanje i hlađenje u domaćinstvima jer drveće pruža prirodnu hladovinu i smanjuje temperaturu u ljetnim mjesecima.
Sadnja drveća kao osobna praksa također ima duboko emocionalno i psihološko značenje. Omogućava nam povezivanje s prirodom i aktivan doprinos održivom razvoju. To je izvrstan primjer kako malim osobnim koracima možemo doprinijeti osobnoj i globalnoj održivosti.