Važnost čimbenika osobne održivosti

Uvod

Definicija održivog razvoja je 1987. godine globalno prihvaćena u organizaciji Ujedinjenih naroda (UN). Prema toj definiciji održivi razvoj je “razvoj koji zadovoljava potrebe sadašnjosti, bez ugrožavanja mogućnosti budućih generacija da zadovolje svoje vlastite potrebe”. Održivi razvoj uključuje tri glavna pravca razvoja: ekonomski, okolišni i društveni. U svojoj ideji održivi razvoj nastoji postići i održavati ravnotežu između ekonomskog, okolišnog i društvenog razvoja.

Nastavno na globalno prihvaćenu definiciju održivog razvoja, osobna održivost oslikava se u načinu života koji zadovoljava osobne potrebe u sadašnjosti, bez ugrožavanja mogućnosti budućih generacija da zadovolje svoje vlastite potrebe. To znači da svatko od nas (baš svaki pojedinac) na planetu Zemlji koji živi osobno održivo  već izravno doprinosi dugoročnom zdravlju (održivosti) ekonomije, okoliša i društva za dobrobit budućih generacija.

Čimbenici osobne održivosti

Čimbenici osobne održivosti su raznoliki. Njihova važnost ovisi o skupu životnih vrijednosti, uvjerenja i stavova koje svatko od nas ima o tri glavna temelja osobnog održivog razvoja: ekonomskog, okolišnog i društvenog.

Razmišljate li kad o čimbenicima svoje osobne održivosti? Ako razmišljate, koji vam čimbenici osobne održivosti “padaju na pamet”? Jesu li to čimbenici ekonomske, okolišne, društvene ili možda neke druge, nespomenute prirode? Jesu li svi čimbenici osobne održivosti za vas jednako važni ili razlikujete one koji su vam više važni i one koji su vam manje važni? Prepoznajete li najvažnije čimbenike vaše osobne održivosti, tj. one bez kojih vaša osobna održivost ne može postojati? Postoji li jedan čimbenik osobne održivosti kojeg smatrate najvažnijim za vašu osobnu održivost?

U kontekstu globalnog održivog razvoja, svaki pojedinac kroz svoje odluke i postupke može u svom životu nastojati postići i održavati ravnotežu (sklad, harmoniju) između ekonomskih, okolišnih i društvenih čimbenika osobne održivosti.

 

Slide2 scaledOčuvajmo zdrav okoliš za buduće generacije!

 

Ekonomski čimbenici osobne održivosti

Ekonomski čimbenici osobne održivosti imaju ključnu ulogu za svakog pojedinca u današnjem materijalnom svijetu, u kojem je novac postao najvažnije i gotovo jedino mjerilo svih vrijednosti. Mogu se odnositi na financijsku sigurnost, odgovorno upravljanje osobnim financijama, obrazovanje i zapošljivost, održivu potrošnju i podržavajuće ekonomske politike.

Financijska sigurnost nam omogućuje dugoročno planiranje i smanjuje stres povezan s egzistencijalnim pitanjima. Osnovni preduvjet osobne održivosti je redovit i dovoljan prihod koji pokriva osnovne životne potrebe: hranu, stanovanje, zdravstvo i obrazovanje.

Odgovorno upravljanje osobnim financijama temelji se na financijskoj pismenosti koja omogućuje planiranje budžeta, kontrolu potrošnje, štednju i pametno investiranje, a sve s ciljem izbjegavanja dugova i financijskih kriza.

Obrazovanje i zapošljivost otvaraju vrata različitim izvorima prihoda. Kontinuirano obrazovanje i usavršavanje povećavaju zapošljivost i postaju imperativ u današnjem svijetu u kojem se tržišta i tehnologije jako brzo mijenjaju.

Održiva potrošnja se odnosi i na svijest o načinu trošenja novca. Na primjer, kupovina proizvoda koji traju dulje, podržavanje lokalnih proizvođača, izbjegavanje nepotrebne potrošnje i smanjenje otpada doprinose okolišnoj i ekonomskoj održivosti pojedinca.

Podržavajuće ekonomske politike se odnose na pristup zdravstvenoj zaštiti, mirovinskom sustavu i socijalnoj pomoći u kriznim situacijama. Riječ je o ekonomskim politikama koje potiču ravnotežu između rada i privatnog života te jednakost u pristupu obrazovanju i zapošljavanju.

Okolišni čimbenici osobne održivosti

Okolišni čimbenici osobne održivosti imaju rastuću važnost za svakog pojedinca na planetu zahvaćenom višestrukom planetarnom krizom u kojoj se danas nalazimo (klimatska i okolišna kriza, kriza bioraznolikosti). Mogu se odnositi na prehrambene navike, način stanovanja, održivu mobilnost, odnos prema otpadu i korištenje prirodnih resursa.

Hrana koju jedemo ima veliki utjecaj na okoliš. Održive prehrambene navike (npr. lokalno i sezonski uzgojena hrana, organski proizvodi, smanjena konzumacija mesa) imaju pozitivan utjecaj na okoliš i na osobnu održivost pojedinca.

Odabir održivih načina stanovanja (npr. energetski učinkovita kućanstava izgrađena upotrebom ekološki prihvatljivih materijala) ima pozitivan utjecaj na okoliš i na osobnu održivost pojedinca.

Održiva mobilnost (npr. korištenje javnog prijevoza, bicikla, romobila ili hodanje, električna vozila, dijeljenje vožnje) umjesto vožnje osobnim automobilom smanjuje emisije štetnih plinova i onečišćenje zraka.

Odvojeno sakupljanje, recikliranje i kompostiranje otpada smanjuje količine miješanog komunalnog otpada (smeća) na odlagalištima, emisije odlagališnih plinova i druge negativne utjecaje na okoliš, istovremeno doprinoseći osobnoj održivost pojedinca.

Odgovorno korištenje prirodnih resursa poput vode, energije i sirovina predstavlja jedan od osnovnih okolišnih čimbenika osobne održivosti. Pretjerano iskorištavanje ovih resursa dovodi do nestašica, zagađenja i smanjenja kvalitete života. Štednja vode, smanjenje potrošnje svih oblika energije i korištenje obnovljivih izvora energije u svakodnevnom životu doprinosi osobnoj i globalnoj održivosti.

Svaki pojedinac svojim svakodnevnim odlukama i postupcima može pozitivno utjecati na okolišne čimbenike osobne održivosti, s ciljem očuvanja zdravog okoliša za buduće generacije.

Društveni čimbenici osobne održivosti

Društveni čimbenici osobne održivosti imaju posebnu važnost za svakog pojedinca u društvu prožetom nikad većom nejednakošću. Mogu se odnositi na međuljudske odnose, zajednicu, pristup obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti, jednakost i uključivost te radno okruženje.

Zdravi i stabilni međuljudski odnosi s članovima obitelji i prijateljima temelj su osobne održivosti. Pozitivni međuljudski odnosi potiču samopouzdanje, osjećaj sigurnosti i pripadnosti.

Aktivno sudjelovanje u zajednici, bilo kroz volontiranje, članstvo u udrugama, sportskim klubovima ili kulturnim događanjima, potiče osjećaj svrhe i društvene uključenosti. Osobe koje su povezane sa svojom zajednicom lakše razvijaju empatiju, toleranciju i društvenu odgovornost.

Jednak pristup obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti temelj je društvene pravednosti i osobne održivosti. Obrazovani pojedinci donose informirane odluke i lakše pronalaze posao. Kvalitetna zdravstvena zaštita omogućuje očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja, što je preduvjet za osobnu održivost.

Društvo koje promiče jednakost spolova, etničku i vjersku toleranciju te prihvaćanje različitosti omogućava svim članovima da se razvijaju i doprinose zajednici.

Pozitivno radno okruženje, u kojem se cijeni doprinos zaposlenika, nude prilike za rast i osigurava ravnoteža između poslovnog i privatnog života, važan je društveni čimbenik osobne održivosti.

Zaključno

Čimbenici osobne održivosti, ekonomski, okolišni i društveni, međusobno su povezani i ključni za kvalitetan i uravnotežen život pojedinca. Njihovo usklađivanje u svakodnevnici omogućuje osobnu održivost pojedinca i njegov kontinuirani doprinos održivosti planeta Zemlje za buduće generacije. Stavljanje dobrobiti sljedećih generacija, možda i ispred svoje osobne trenutačne dobrobiti, čini postizanje osobne održivosti i zahtjevnim i izazovnim. U današnje vrijeme pogotovo kada smo svi u napasti želje da baš mi/ja budemo »centar svemira« i da se svi ravnaju baš po našim/mojim idejama. Živeći svjesno osobno održivo možemo dobro ukrotiti i svjesni i nesvjesni egoizam u sebi, povisiti razinu empatije za ljude oko sebe, a time i za nove generacije i to u svakom od pravaca osobnog razvoja: financijskom, okolišnom i društvenom. Jednom rječju, živeći održivo, shvaćamo duboko da nismo sami na Zemlji i da s nama ne počinje i ne završava svijet. Smijemo li reći da možda postajemo bolji ljudi?

Neophodno je prepoznavati stoga čimbenike osobne održivosti tijekom cijelog života, prioritizirati ih ovisno o njihovoj važnosti u pojedinim životnim razdobljima i sustavno, neegoistično voditi brigu o najvažnijima.

Matija Hlebar

Ostale objave

  • 1
  • 2
Prev Next

49. Ideja za osobnu održivost: Promatranje oblaka na nebu

Usmjerite li kad pogled prema nebu i neko vrijeme jednostavno promatrate oblake? Ako ih promatrate, kako se osjećate u tim trenucima? Opušteno? Napeto? Smireno? Razdražljivo? Maštovito? Zaneseno? Inspiriran...

22.07.2025. // Otvaranja:31

Opširnije

48. Ideja za osobnu održivost: Gledanje mora u rano jutro

Gledate li kad more u rano jutro, u svitanje dana? Ako ga gledate, koje sve misli i osjećaje u vama pobuđuje ta rano jutarnja aktivnost? Beskrajno plavetnilo? Spokoj? Unutarnji mir? Sklad? Harmonija? Ravnoteža? Snaga pri...

21.07.2025. // Otvaranja:37

Opširnije

47. Ideja za osobnu održivost: Financijska neovisnost

Razmišljate li kada o svojoj financijskoj neovisnosti? Ako razmišljate, možete li procijeniti koliko je financijska neovisnost važna za vašu osobnu održivost u današnjem materijalnom svijetu? ...

15.07.2025. // Otvaranja:34

Opširnije

46. Ideja za osobnu održivost: Dijeljenje automobila

Prakticirate li dijeljenje automobila s članovima obitelji, rođacima, prijateljima, susjedima i/ili kolegama s posla? Ako prakticirate, u kojim situacijama to najčešće činite? Prilikom svakodnevnog odlaska na posa...

10.07.2025. // Otvaranja:77

Opširnije

45. Ideja za osobnu održivost: Istraživanje prirode

Istražujete li prirodu oko sebe? Pronalazite li u svom životnom rasporedu ponekad vremena za odlazak u prirodu, nasumično hodanje po prirodi i njeno istraživanje? Ako istražujete prirodu, kako se prilikom toga osjećate? ...

08.07.2025. // Otvaranja:76

Opširnije

44. Ideja za osobnu održivost: Prilagodba toplinskim valovima

Utječe li na kvalitetu vašeg života aktualni toplinski val koji nas već danima u Hrvatskoj prži svojim iznadprosječno visokim temperaturama zraka? Ako utječe, koje njegove utjecaje zamjećujete i osjećate u va&scar...

07.07.2025. // Otvaranja:89

Opširnije

43. Ideja za osobnu održivost: Ublažavanje toplinskih valova

Kako se osjećate uslijed aktualnog toplinskog vala koji nas u Hrvatskoj već danima prži na temperaturama zraka nerijetko višim od 35 °C? Možemo li biti zadovoljni što ne živimo u nekima od europskih zem...

03.07.2025. // Otvaranja:88

Opširnije

Značaj sezonskog voća za osobnu održivost

Značaj sezonskog voća za osobnu održivost

Uvod Jedete li sezonsko voće? Ako ga jedete, imate li vlastiti voćnjak ili ga nabavljate kod lokalnih voćara? Koje su vam omiljene vrste sezonskog  voća? Prepoznajete li njegove brojne koristi za organizam? Razmi&s...

02.07.2025. // Otvaranja:132

Opširnije

42. Ideja za osobnu održivost: Izvorska voda

Jeste li ikada u životu bili na prirodnom izvoru pitke vode i probali je piti? Ako jeste, kakva vam je izvorska voda? Hladna? Osvježavajuća? Poželjne boje, okusa i mirisa? Djeluje li vam kao da je živa? Izvorska voda do...

26.06.2025. // Otvaranja:110

Opširnije

41. Ideja za osobnu održivost: Sezonsko voće

41. Ideja za osobnu održivost: Sezonsko voće

Jedete li sezonsko voće redovito ili tek povremeno? Ako ga jedete, uzgajate li ga u vlastitom voćnjaku ili ga nabavljate od lokalnih voćara? Prepoznajete li blagodati redovitog jedenja sezonskog voća? Koje su vam omilj...

24.06.2025. // Otvaranja:102

Opširnije

40. Ideja za osobnu održivost: Dovoljno sna

Doživljavate li dovoljno sna u vašem životu kao jedan od temelja za dugoročno zdravlje i svakodnevno dobro funkcioniranje? Općenito, spavate li dovoljno? Imate li dobru svakodnevnu naviku odlaska na spavanje na vr...

11.06.2025. // Otvaranja:163

Opširnije

39. Ideja za osobnu održivost: Kompostiranje

Poznato vam je da kućni otpad u prosjeku sadrži čak trećinu otpada koji se može kompostirati? Znate li da kompostirati možete sav biljni otpad (biootpad) iz kuhinje, vrta, voćnjaka i travnjaka? Ako znate, kompostira...

09.06.2025. // Otvaranja:165

Opširnije

Važnost čimbenika osobne održivosti

Važnost čimbenika osobne održivosti

Uvod Definicija održivog razvoja je 1987. godine globalno prihvaćena u organizaciji Ujedinjenih naroda (UN). Prema toj definiciji održivi razvoj je “razvoj koji zadovoljava potrebe sadašnjosti, bez ugr...

04.06.2025. // Otvaranja:176

Opširnije

36. Ideja za osobnu održivost: Redovita fizička aktivnost

Vodite li proaktivno brigu o svom zdravlju? Ako vodite brigu, jeste li kao dio svoje svakodnevnice već usvojili neke zdrave životne navike? Moguće je i redovita fizička aktivnost jedna od vaših zdravih životnih na...

28.05.2025. // Otvaranja:317

Opširnije

35. Ideja za osobnu održivost: Druženje s prijateljima

Pronalazite li u ubrzanoj životnoj svakodnevici dovoljno vremena za druženje s prijateljima? Ako pronalazite, kada ste se posljednji put družili sa svojim prijateljima? Jeste li zadovoljni duljinom trajanja druženja? Kak...

23.05.2025. // Otvaranja:227

Opširnije

34. Ideja za osobnu održivost: Boravak u prirodi

Uspijevate li u svojoj životnoj svakodnevici barem ponekad pronaći vrijeme za odlazak u prirodu? Ako uspijevate, sjećate li se kad ste posljednji put boravili u prirodi? Kako ste se tom prigodom osjećali? Spadate li u kr...

21.05.2025. // Otvaranja:202

Opširnije